Przeglądając moje portfolio zauważam kilka zdjęć, które budzą szczególne wspomnienia i uczucie dumy z tego, czym zajmuje się zawodowo. Fotograf ślubny to wyjątkowy zawód, który wymaga przede wszystkim zaangażowania w to, co się robi i umiejętność kadrowania. Tyle, że w kadrze nie chodzi o postacie czy krajobrazy a o… emocje. I to właśnie one zasługują na szczególną nagrodę!

 

Zdjęcia wyróżnione w PROWEDaward: The world of wedding photographers

Zdjęcia, które zostały wyróżnione w PROWEDaward są dla mnie szczególnie ważna, ponieważ wyznaczają kierunek, którym chcę podążać. Są jasną wskazówkę, że to, co robię, jest zwyczajnie dobre. Nie odpowiada jedynie standardom, jakie wyznaczam sobie  ja: Maciej Dufrat. Są dowodem na to, że warto zdobywać doświadczenie, wychodzić poza schematy i ufać swojej intuicji. Dzięki temu Nowożeńcy, którzy decydują się mi zaufać zyskują pamiątkę w postaci zdjęć, która jednocześnie jest swego rodzaju dziełem sztuki.

Obrazem, który jest namalowany miłością, zaufaniem oraz moim wieloletnim doświadczeniem w poszukiwaniu tego, co będzie najlepiej odzwierciedlało moją duszę. Każda sesja ślubna to spektakl, w którym jestem reżyserem, scenarzystą i operatorem kamer. Wydaje mi się, że jednak mimo wszystko kluczowi są aktorzy. Miłość, oddanie, powiew świeżości. Żaden profesjonalny model nie wniesie do sesji tyle, co dwoje młodych ludzi, którzy są żądni wspólnego życia i przygód, jakie na nich czekają.

Każde ze zdjęć to osobna historia

Zdjęcia wyróżniane w PROWEDaward są o tyle cenne, że każde z nich jest inne, prezentuje pewien rodzaj spojrzenia na początek wspólnej drogi. Są dla mnie inspiracją przy tworzeniu sesji plenerowych i ślubnych. Wyznaczają również trendy, które są ważne podczas organizacji uroczystości zaślubin.

755558924617baf148d5348.56351239 picture of the month prowedaward maciej dufrat

To zdjęcie ma wyjątkowo artystyczny i tajemniczy klimat. Przedstawia Nowożeńców, którzy wchodzą na wspólną drogę, ale ja widzę w tym również dwoje ludzi, którzy oprócz siebie nawzajem mają jeszcze własne ‘ja’, swoje pasje i marzenia. W związku nie chodzi przecież o całkowitą rezygnację ze swojego świata, a o połączenie go z uniwersum drugiej osoby.

111741116361656c4f485408.77630104 picture of the day prowedaward maciej dufrat1

Ta fotografia to ponadczasowy kadr, który ukazuje miłość dwojga zakochanych pośród otaczającej ich zieleni. Magiczny, jesienny klimat i wyjątkowe ujęcie.

1178272872618e63308200e3.30472989 picture of the day prowedaward maciej dufrat

Gdybym miał określić to zdjęcie jednym słowem, to użyłby określenia ‘emocje’. Na pierwszy rzut oka to tylko dwoje ludzi i tort. Ale w moich oczach to zaangażowanie, radość z bycia razem, które są okraszone nutą słodyczy.

746181967617bac33a3e314.74776582 picture of the day prowedaward maciej dufrat

Wyjątkowo namiętne ujęcie, w którym na pierwszy plan wysuwa się nieprzeciętna uroda Panny Młodej i zaufanie, jakim darzą się Partnerzy.

1779758136617bad7a7032b6.16793353 picture of the day prowedaward maciej dufrat

Kolejne zdjęcie z jednej z moich ulubionych sesji. Zmysłowość, namiętność, prawdziwe męstwo i delikatna, kobieca natura.

198039508261843027cc9ff2.86135236 picture of the day prowedaward maciej dufrat

Niektórzy zachowawczo podchodzą do jesiennych sesji, ale ta jest dowodem na to, że zupełnie niepotrzebnie. Kolory, otoczenie i krajobraz podkreślają urodę Nowożeńców i uczucia, jakie między nimi występują.

 

Na ślub wybierz fotografa, nie tylko człowieka z aparatem.

Moim zdaniem fotograf ślubny to jeden z najważniejszych usługodawców, z jakim Państwo Młodzi współpracują. Nie jest to efekt narcyzmu czy przeświadczenia o tym, że moja praca jest najważniejsza. To zdanie, które jest podyktowane doświadczeniem, wieloma rozmowami z Klientami i upływem czasu. Kilka lat po ślubie czy weselu nie możemy już skorzystać z usług DJ’a czy zespołu muzycznego. Z drink baru czy dekoratora sal weselnych też niewiele zostaje. Jednak reportaż ślubny, sesja plenerowa, przebieg imprezy - to wszystko pozostaje nie tylko we wspomnieniach, ale i w postaci zdjęć czy nagrań, które otrzymujecie. Po latach możecie usiąść z bliskimi, przyjaciółmi, rodziną, dziećmi,  z czasem również wnukami i przypomnieć sobie, jak zaczęła się Wasza wspólna historia. Wszystko jest przecież udokumentowane - krok po kroku. Nie chodzi jednak o zdarzenia. Kluczowe są bowiem emocje.

Jestem z Wami i dla Was

W dniu ślubu i wesela praca zaczyna się o poranku, przed południem. Jestem z Wami od początku. Najpierw sprawdzam, jak przebiegają przygotowania Pana Młodego. Powstają kadry z wiązania muchy, wsuwania spinek, być może skosztowania whisky, żeby lepiej nastawić się na cały dzień. Nie zostawiam Młodego samego sobie. Wiem, że dzień ślubu to niemały stres. W końcu wszystko się zmieni. Podpowiadam, jak zadbać o detale, łapię kilka uśmiechów, być może wzruszeń. Po wszystkim wyruszam do Panny Młodej, która tego dnia jest największą gwiazdą.

Tutaj praca wygląda zupełnie inaczej. W ubiorze pomaga doświadczona mama, druhna, ciocia, przyjaciółka. Przygotowania Panny Młodej są więc zupełnie inne. Panuje większy gwar, jest też więcej radości, ale i wzruszeń. Tata widzący córkę po raz pierwszy w bieli - to kadr, który jest warty zapamiętania, uchwycenia.

Liczba ludzi jest coraz większa, więc i fotografie stają się pełniejsze. W tym wszystkim najważniejsze jest jednak pierwsze spotkanie Panny Młodej i Pana Młodego. Kolejnym krokiem jest błogosławieństwo. Tutaj również trudno powstrzymać łzy wzruszenia i makijaż Panny Młodej jest wystawiony na pierwszą poważną próbę. Rodzice przyjmują do rodziny kolejne dziecko, stają się również współodpowiedzialni za powodzenie nowo zawartego małżeństwa

Fotograf ślubny w Kościele

Po dotarciu na miejsce ceremonii wszystko zaczyna się uspokajać. Państwo Młodzi zajmują swoje miejsce: Pan Młody staje przed ołtarzem i czeka na Ukochaną lub wraz z nią oczekuje rozpoczęcia uroczystości przed Kościołem. W jednym i drugim wariancie należy zwrócić uwagę na detale takie jak: dekoracja Kościoła na ślub, przybycie gości, spojrzenia, wyczekiwanie, atmosfera ekscytacji i napięcia. To już niedługo…

Kiedy rozpoczyna się ślub, czas się zatrzymuje, wszystko zwalnia. W tym momencie reportaż ślubny ma swój kulminacyjny moment. Państwo Młodzi chwytają się za dłonie, przysięga, obrączki, wzruszenie. Setki zdjęć, które zatrzymują chwile. Zakończenie ceremonii, życzenia. Już nie Panna i Kawaler - już Małżeństwo.

Zakochani na sali

Po dotarciu na salę weselną mam czas na rozłożenie sprzętu, przygotowanie wszystkiego. Od razu widzę miejsca, w których chcę złapać Państwa Młodych. Tę historię muszę uwiecznić na zdjęciu. Pierwszy taniec, całe towarzystwo rusza na parkiet. Tutaj mają miejsce osobne historie: taniec Panny Młodej z dziadkiem, Pan Młody z siostrami… Wszystkie te chwile zasługują na ujęcia.

Podziękowania dla rodziców w obiektywie mają wyjątkowy charakter. Nie chodzi o to, by pokazać łzy i nutę zawstydzenia. Państwo Młodzi dziękują za wychowanie, dar życia, poczucie bezpieczeństwa. Dzięki rodzicom dzisiaj sami stają się założycielami nowej rodziny. Na zdjęciach ma być widoczna odpowiedzialność połączona z wdzięcznością. Później jest już luźniej.

Kiedy następują tradycyjne oczepiny, charakter całej imprezy ulega zmianie. Podniosłość i pewien patetyzm ustępują tańcom, śmiechom, żartom, zabawom. Teraz liczy się uchwycenie uśmiechu. Rozbawiona Panna Młoda śmieje się z druhną z wygłupów Pana Młodego. Wszyscy się cieszą, bo mają to, co najważniejsze: swoich bliskich, miłość i poczucie bezpieczeństwa. Ślub i wesele to wydarzenie, które nam wszystkim przypomina o sile miłości i o tym, jak wielką jest wartością.

Spotkanie po ślubie i weselu

Moja praca z Nowożeńcami bardzo często nie kończy się na samym reportażu ślubnym. Zakochani decydują się powierzyć mi również wykonanie sesji plenerowej po ślubie. Dzięki temu możemy spotkać się w zupełnie innych okolicznościach, rozumiejąc już swoje poczucie humoru i znając nieco swoje nawyki.

Sesja w plenerze to kolejny moment na uchwycenie emocji. Tym razem będą one jednak znacznie intymniejsze, bardziej romantyczne, zmysłowe. W końcu nie ma już znajomych, rodziny. Są tylko Państwo Młodzi i Maciej Dufrat - efekt będzie taki, że wspólnie zatrzymamy czas. Uchwycimy młodość, bliskość, energię i wzajemną troskę.

Bardzo zachęcam Pary Młode do decydowania się na sesję plenerową, bo ma ona zupełnie inny charakter niż zdjęcia wykonane w dniu ślubu. Można pozwolić sobie na nutkę szaleństwa, trochę się zmęczyć, zmoczyć, może nawet ubrudzić. Efektem będą wspomnienia, do których będziecie wracać latami. Wasza historia zaklęta w fotografiach…