Dzień ślubu już od pierwszych będzie wypełniony bardzo silnymi emocjami. W związku z tym warto się do niego odpowiednio przygotować. Z perspektywy fotografa czy kamerzysty jest kilka aspektów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu wszystko przebiegnie pomyślnie i sprawnie, a efekty w postaci zdjęć będą wyjątkowo barwne.

 

Zachowajcie spokój

Choć może się to wydawać trudne, to Tego Dnia warto skupić się na przeżywaniu każdej chwili i cieszeniu się tym, że wkraczamy na Nową Drogę Życia. Nie należy skupiać się na stresie, obawach związanych z tym, czy wszystko się uda. Tego dnia otaczajcie się bliskimi osobami, dobrą energią.

Zadbajcie o otoczenie

W kontekście fotografowania czy filmowania bardzo ważne są kadry. Moim zadaniem, jako fotografa ślubnego, jest ujmowanie jak najpiękniejszych scenerii, emocji, spojrzeń. Wy możecie zadbać o to, w jakim otoczeniu się to odbędzie. Nie chodzi jednak jedynie o dekoracje w miejscu ceremonii czy wesela. Warto zadbać także o to, aby w domu panowała harmonia, znajdowały się świeże kwiaty. Możecie wybrać miejsca, które chcielibyście uwiecznić na zdjęciach.

Pamiętajcie o tym, czego oczekujecie

Ważnym aspektem jest również przedstawienie fotografowi, jakich zdjęć oczekujecie. Oczywiście my sami wiemy, co należy sfotografować. Jednak niektórym Nowożeńcom zależy na przykład na kadrach ze spotkania ze szczególnie bliską osobą. Dla innych ważne jest ujęcie określonych detali. Warto stworzyć listę zdjęć, na których Wam zależy i przekazać ją usługodawcom. Wówczas finalnie otrzymacie wszystko, czego oczekujecie.

Zaplanujcie, co będzie się działo i w jakich porach

Dzień ślubu może być bardzo stresujący - szczególnie wtedy, gdy nie mamy wcześniej sporządzonego planu dnia. Warto go zrobić, uwzględniając przy tym takie aspekty jak makijaż, fryzura, dojazd z określonego miejsca do punktu docelowego. Przy okazji należy zaznaczyć, że pojedyncze rzeczy mogą wydłużyć się o 15-20 minut. Dzięki temu zyskacie zapas czasu, który zredukuje ilość stresu i pomoże zrealizować wszystkie punkty z Waszej listy.

Rozdzielajcie zadania

W dniu ślubu Państwo Młodzi powinni skupić się na sobie - to Wasz Dzień. Macie czuć się wyjątkowo. Aby było to możliwe, w realizację zadań warto zaangażować rodzinę oraz przyjaciół. To oni mogą bezpośrednio kontaktować się z salą czy z zaproszonymi gośćmi, by zadbać o szczegóły, detale. Dzięki temu Nowożeńcy zaoszczędzą nieco stresu i skupią się na tym, co dla nich najważniejsze. Najlepiej każdej osobie przydzielić daną dziedzinę. Na przykład świadek zajmuje się sprawami związanymi z Kościołem, świadkowa ze strojem oraz fryzurą i makijażem Panny Młodej, a rodzice utrzymują stały kontakt z salą weselną.

Pamiętajcie, co jest najważniejsze

Organizacja ślubu i wesela to ogromne przedsięwzięcie, które jest bardzo angażujące i wymagające. Jednak do dnia ślubu na pewno wszystko uda się dopiąć, zorganizować. Starajcie się, aby od rana nic nie zakłócało Waszego spokoju. Skupcie się na relacji, jaka łączy Was z partnerem i gośćmi. Doceniajcie każdą wspólną chwilę i cieszcie się tym, że rozpoczynacie Wspólną Drogę.

Na ślub wybierz fotografa, nie tylko człowieka z aparatem.

Moim zdaniem fotograf ślubny to jeden z najważniejszych usługodawców, z jakim Państwo Młodzi współpracują. Nie jest to efekt narcyzmu czy przeświadczenia o tym, że moja praca jest najważniejsza. To zdanie, które jest podyktowane doświadczeniem, wieloma rozmowami z Klientami i upływem czasu. Kilka lat po ślubie czy weselu nie możemy już skorzystać z usług DJ’a czy zespołu muzycznego. Z drink baru czy dekoratora sal weselnych też niewiele zostaje. Jednak reportaż ślubny, sesja plenerowa, przebieg imprezy - to wszystko pozostaje nie tylko we wspomnieniach, ale i w postaci zdjęć czy nagrań, które otrzymujecie. Po latach możecie usiąść z bliskimi, przyjaciółmi, rodziną, dziećmi,  z czasem również wnukami i przypomnieć sobie, jak zaczęła się Wasza wspólna historia. Wszystko jest przecież udokumentowane - krok po kroku. Nie chodzi jednak o zdarzenia. Kluczowe są bowiem emocje.

Jestem z Wami i dla Was

W dniu ślubu i wesela praca zaczyna się o poranku, przed południem. Jestem z Wami od początku. Najpierw sprawdzam, jak przebiegają przygotowania Pana Młodego. Powstają kadry z wiązania muchy, wsuwania spinek, być może skosztowania whisky, żeby lepiej nastawić się na cały dzień. Nie zostawiam Młodego samego sobie. Wiem, że dzień ślubu to niemały stres. W końcu wszystko się zmieni. Podpowiadam, jak zadbać o detale, łapię kilka uśmiechów, być może wzruszeń. Po wszystkim wyruszam do Panny Młodej, która tego dnia jest największą gwiazdą.

Tutaj praca wygląda zupełnie inaczej. W ubiorze pomaga doświadczona mama, druhna, ciocia, przyjaciółka. Przygotowania Panny Młodej są więc zupełnie inne. Panuje większy gwar, jest też więcej radości, ale i wzruszeń. Tata widzący córkę po raz pierwszy w bieli - to kadr, który jest warty zapamiętania, uchwycenia.

Liczba ludzi jest coraz większa, więc i fotografie stają się pełniejsze. W tym wszystkim najważniejsze jest jednak pierwsze spotkanie Panny Młodej i Pana Młodego. Kolejnym krokiem jest błogosławieństwo. Tutaj również trudno powstrzymać łzy wzruszenia i makijaż Panny Młodej jest wystawiony na pierwszą poważną próbę. Rodzice przyjmują do rodziny kolejne dziecko, stają się również współodpowiedzialni za powodzenie nowo zawartego małżeństwa

Fotograf ślubny w Kościele

Po dotarciu na miejsce ceremonii wszystko zaczyna się uspokajać. Państwo Młodzi zajmują swoje miejsce: Pan Młody staje przed ołtarzem i czeka na Ukochaną lub wraz z nią oczekuje rozpoczęcia uroczystości przed Kościołem. W jednym i drugim wariancie należy zwrócić uwagę na detale takie jak: dekoracja Kościoła na ślub, przybycie gości, spojrzenia, wyczekiwanie, atmosfera ekscytacji i napięcia. To już niedługo…

Kiedy rozpoczyna się ślub, czas się zatrzymuje, wszystko zwalnia. W tym momencie reportaż ślubny ma swój kulminacyjny moment. Państwo Młodzi chwytają się za dłonie, przysięga, obrączki, wzruszenie. Setki zdjęć, które zatrzymują chwile. Zakończenie ceremonii, życzenia. Już nie Panna i Kawaler - już Małżeństwo.

Zakochani na sali

Po dotarciu na salę weselną mam czas na rozłożenie sprzętu, przygotowanie wszystkiego. Od razu widzę miejsca, w których chcę złapać Państwa Młodych. Tę historię muszę uwiecznić na zdjęciu. Pierwszy taniec, całe towarzystwo rusza na parkiet. Tutaj mają miejsce osobne historie: taniec Panny Młodej z dziadkiem, Pan Młody z siostrami… Wszystkie te chwile zasługują na ujęcia.

Podziękowania dla rodziców w obiektywie mają wyjątkowy charakter. Nie chodzi o to, by pokazać łzy i nutę zawstydzenia. Państwo Młodzi dziękują za wychowanie, dar życia, poczucie bezpieczeństwa. Dzięki rodzicom dzisiaj sami stają się założycielami nowej rodziny. Na zdjęciach ma być widoczna odpowiedzialność połączona z wdzięcznością. Później jest już luźniej.

Kiedy następują tradycyjne oczepiny, charakter całej imprezy ulega zmianie. Podniosłość i pewien patetyzm ustępują tańcom, śmiechom, żartom, zabawom. Teraz liczy się uchwycenie uśmiechu. Rozbawiona Panna Młoda śmieje się z druhną z wygłupów Pana Młodego. Wszyscy się cieszą, bo mają to, co najważniejsze: swoich bliskich, miłość i poczucie bezpieczeństwa. Ślub i wesele to wydarzenie, które nam wszystkim przypomina o sile miłości i o tym, jak wielką jest wartością.

Spotkanie po ślubie i weselu

Moja praca z Nowożeńcami bardzo często nie kończy się na samym reportażu ślubnym. Zakochani decydują się powierzyć mi również wykonanie sesji plenerowej po ślubie. Dzięki temu możemy spotkać się w zupełnie innych okolicznościach, rozumiejąc już swoje poczucie humoru i znając nieco swoje nawyki.

Sesja w plenerze to kolejny moment na uchwycenie emocji. Tym razem będą one jednak znacznie intymniejsze, bardziej romantyczne, zmysłowe. W końcu nie ma już znajomych, rodziny. Są tylko Państwo Młodzi i Maciej Dufrat - efekt będzie taki, że wspólnie zatrzymamy czas. Uchwycimy młodość, bliskość, energię i wzajemną troskę.

Bardzo zachęcam Pary Młode do decydowania się na sesję plenerową, bo ma ona zupełnie inny charakter niż zdjęcia wykonane w dniu ślubu. Można pozwolić sobie na nutkę szaleństwa, trochę się zmęczyć, zmoczyć, może nawet ubrudzić. Efektem będą wspomnienia, do których będziecie wracać latami. Wasza historia zaklęta w fotografiach…