Wybór odpowiedniego fotografa na uroczystość ślubu i wesela ma ogromne znaczenia. Moim zadaniem jest uwiecznienie chwil, które w Waszej pamięci pozostaną na zawsze. Dzięki zdjęciom czy nagraniom nie będą tak ulotne, jak mogłoby się zdawać. Owocna współpraca na linii fotograf ślubny -> Nowożeńcy, to klucz do spokoju Państwa Młodych i wspomnień na całe życie.

 

Najważniejszy jest dobry wybór

Wybierając fotografa przede wszystkim trzeba przyjrzeć się jego pracom, opiniom osób, które wcześniej mu zaufały. Dzięki temu będziemy mogli obiektywnie ocenić czy dany styl odpowiada naszym oczekiwaniom i czy warto zdecydować się na współpracę z wybranym fotografem. Nie należy kierować się jedynie ceną. Niekiedy niska cena idzie w parze z równie niską jakością.

Pakiet lub pojedyncze zlecenie

Coraz częściej w ramach współpracy z fotografem przyszli Nowożeńcy decydują się na zakup pakietu. W jego skład wchodzi sesja narzeczeńska, reportaż z dnia ślubu oraz sesja plenerowa, która jest wykonywana jakiś czas po uroczystości, w dowolnie wybranym miejscu. Do pakietu można dobrać również usługi kamerzysty, operatora drona.

Osobiście uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie wszystkich tych zleceń zespołowi ludzi. Dzięki temu Nowożeńcy już podczas sesji narzeczeńskiej nawiążą relację z usługodawcą, będą mogli bliżej się poznać, nauczyć się ze sobą porozumiewać. Wówczas w dniu ślubu wszyscy będą czuć się swobodniej, a praca będzie przebiegała jeszcze bardziej owocnie.

Cenię sobie również możliwość współpracowania z kamerzystą. Jesteśmy nauczeni, jak pracować, aby się wspierać, nie przeszkadzać sobie wzajemnie. Dzięki temu kadry są wyjątkowo dopracowane i udane.

Jasno sprecyzowane oczekiwania

W pracy z ludźmi bardzo ważna jest komunikacja. Nie inaczej jest w przypadku pracy fotografa ślubnego czy kamerzysty. Najlepiej wprost mówić o tym, czego się chce, a czego wolimy uniknąć. Każdy z nas ma lepsze lub gorsze strony, których nie chce pokazywać. Warto poinformować o tym usługodawców, aby wiedzieli, na czym nam zależy.

Warto również stworzyć tablicę inspiracyjną - szczególnie doceniamy ją w trakcie tworzenia sesji plenerowej czy narzeczeńskiej. Nasi modele mogą pokazać nam, na jakich zdjęciach czy kadrach im zależy. Wystarczy zebrać linki czy kopie zdjęć, które w jakiś sposób Was urzekły i nam je pokazać. Będziemy wiedzieli, na czym Wam zależy.

Na ślub wybierz fotografa, nie tylko człowieka z aparatem.

Moim zdaniem fotograf ślubny to jeden z najważniejszych usługodawców, z jakim Państwo Młodzi współpracują. Nie jest to efekt narcyzmu czy przeświadczenia o tym, że moja praca jest najważniejsza. To zdanie, które jest podyktowane doświadczeniem, wieloma rozmowami z Klientami i upływem czasu. Kilka lat po ślubie czy weselu nie możemy już skorzystać z usług DJ’a czy zespołu muzycznego. Z drink baru czy dekoratora sal weselnych też niewiele zostaje. Jednak reportaż ślubny, sesja plenerowa, przebieg imprezy - to wszystko pozostaje nie tylko we wspomnieniach, ale i w postaci zdjęć czy nagrań, które otrzymujecie. Po latach możecie usiąść z bliskimi, przyjaciółmi, rodziną, dziećmi,  z czasem również wnukami i przypomnieć sobie, jak zaczęła się Wasza wspólna historia. Wszystko jest przecież udokumentowane - krok po kroku. Nie chodzi jednak o zdarzenia. Kluczowe są bowiem emocje.

Jestem z Wami i dla Was

W dniu ślubu i wesela praca zaczyna się o poranku, przed południem. Jestem z Wami od początku. Najpierw sprawdzam, jak przebiegają przygotowania Pana Młodego. Powstają kadry z wiązania muchy, wsuwania spinek, być może skosztowania whisky, żeby lepiej nastawić się na cały dzień. Nie zostawiam Młodego samego sobie. Wiem, że dzień ślubu to niemały stres. W końcu wszystko się zmieni. Podpowiadam, jak zadbać o detale, łapię kilka uśmiechów, być może wzruszeń. Po wszystkim wyruszam do Panny Młodej, która tego dnia jest największą gwiazdą.

Tutaj praca wygląda zupełnie inaczej. W ubiorze pomaga doświadczona mama, druhna, ciocia, przyjaciółka. Przygotowania Panny Młodej są więc zupełnie inne. Panuje większy gwar, jest też więcej radości, ale i wzruszeń. Tata widzący córkę po raz pierwszy w bieli - to kadr, który jest warty zapamiętania, uchwycenia.

Liczba ludzi jest coraz większa, więc i fotografie stają się pełniejsze. W tym wszystkim najważniejsze jest jednak pierwsze spotkanie Panny Młodej i Pana Młodego. Kolejnym krokiem jest błogosławieństwo. Tutaj również trudno powstrzymać łzy wzruszenia i makijaż Panny Młodej jest wystawiony na pierwszą poważną próbę. Rodzice przyjmują do rodziny kolejne dziecko, stają się również współodpowiedzialni za powodzenie nowo zawartego małżeństwa

Fotograf ślubny w Kościele

Po dotarciu na miejsce ceremonii wszystko zaczyna się uspokajać. Państwo Młodzi zajmują swoje miejsce: Pan Młody staje przed ołtarzem i czeka na Ukochaną lub wraz z nią oczekuje rozpoczęcia uroczystości przed Kościołem. W jednym i drugim wariancie należy zwrócić uwagę na detale takie jak: dekoracja Kościoła na ślub, przybycie gości, spojrzenia, wyczekiwanie, atmosfera ekscytacji i napięcia. To już niedługo…

Kiedy rozpoczyna się ślub, czas się zatrzymuje, wszystko zwalnia. W tym momencie reportaż ślubny ma swój kulminacyjny moment. Państwo Młodzi chwytają się za dłonie, przysięga, obrączki, wzruszenie. Setki zdjęć, które zatrzymują chwile. Zakończenie ceremonii, życzenia. Już nie Panna i Kawaler - już Małżeństwo.

Zakochani na sali

Po dotarciu na salę weselną mam czas na rozłożenie sprzętu, przygotowanie wszystkiego. Od razu widzę miejsca, w których chcę złapać Państwa Młodych. Tę historię muszę uwiecznić na zdjęciu. Pierwszy taniec, całe towarzystwo rusza na parkiet. Tutaj mają miejsce osobne historie: taniec Panny Młodej z dziadkiem, Pan Młody z siostrami… Wszystkie te chwile zasługują na ujęcia.

Podziękowania dla rodziców w obiektywie mają wyjątkowy charakter. Nie chodzi o to, by pokazać łzy i nutę zawstydzenia. Państwo Młodzi dziękują za wychowanie, dar życia, poczucie bezpieczeństwa. Dzięki rodzicom dzisiaj sami stają się założycielami nowej rodziny. Na zdjęciach ma być widoczna odpowiedzialność połączona z wdzięcznością. Później jest już luźniej.

Kiedy następują tradycyjne oczepiny, charakter całej imprezy ulega zmianie. Podniosłość i pewien patetyzm ustępują tańcom, śmiechom, żartom, zabawom. Teraz liczy się uchwycenie uśmiechu. Rozbawiona Panna Młoda śmieje się z druhną z wygłupów Pana Młodego. Wszyscy się cieszą, bo mają to, co najważniejsze: swoich bliskich, miłość i poczucie bezpieczeństwa. Ślub i wesele to wydarzenie, które nam wszystkim przypomina o sile miłości i o tym, jak wielką jest wartością.

Spotkanie po ślubie i weselu

Moja praca z Nowożeńcami bardzo często nie kończy się na samym reportażu ślubnym. Zakochani decydują się powierzyć mi również wykonanie sesji plenerowej po ślubie. Dzięki temu możemy spotkać się w zupełnie innych okolicznościach, rozumiejąc już swoje poczucie humoru i znając nieco swoje nawyki.

Sesja w plenerze to kolejny moment na uchwycenie emocji. Tym razem będą one jednak znacznie intymniejsze, bardziej romantyczne, zmysłowe. W końcu nie ma już znajomych, rodziny. Są tylko Państwo Młodzi i Maciej Dufrat - efekt będzie taki, że wspólnie zatrzymamy czas. Uchwycimy młodość, bliskość, energię i wzajemną troskę.

Bardzo zachęcam Pary Młode do decydowania się na sesję plenerową, bo ma ona zupełnie inny charakter niż zdjęcia wykonane w dniu ślubu. Można pozwolić sobie na nutkę szaleństwa, trochę się zmęczyć, zmoczyć, może nawet ubrudzić. Efektem będą wspomnienia, do których będziecie wracać latami. Wasza historia zaklęta w fotografiach…